תום פיאנן

תום פיאנן

לימודי הסמכה 11 דצמבר 2019

מדיניות ביטול רישום ולימודים

1. הפסקת לימודים:

בית הספר שומר לעצמו את הזכות להפסיק את לימודיו של סטודנט מכל סיבה שהיא.

 

החזר שכר הלימוד: 

1. דמי רישום: החזר בגין דמי רישום יתאפשר תוך 14 יום בלבד ממועד התשלום ובתנאי שטרם עבר מבחן התאמה. לאחר פרק זמן זה, לא יינתן החזר מכל סיבה שהיא.

2. הפסקת לימודים/חידוש לימודים: החזר התשלום בסעיפים שלהלן מתייחס לשכר הלימוד.

3. הפסקת לימודים: סטודנט שמסיבה כלשהי מעוניין להפסיק את לימודיו בביה"ס, יפנה למינהל הסטודנטים בכתב ויודיע על כוונתו. ההודעה תימסר ע"י הסטודנט באחת משתי הדרכים- או בדואר רשום או במסירה אישית.

 

ביטול לימודים:

*בסדנאות ניתן לבטל עד שבוע לפני פתיחת הסדנא.

1. בהתאם לחוק הגנת הצרכן תשע"א, 2010, באם בקשת הביטול תתקבל בתוך 14 יום מיום ההרשמה, ובלבד שהביטול ייעשה עד 7 ימי עסקים מתחילת הקורס, יחוייב המבטל ב-5% משכר הלימוד המלא בקורס.

2. במקרה של ביטול לימודים לאחר 14 יום ועד לחודש לפני תחילת הלימודים- יוחזר שכה"ל, באם שולם, בניכוי של 10%. במקרה של ביטול בתקופה של חודש לפני תחילת הלימודים ועד תחילתם- יוחזר שכר הלימוד, באם שולם, בניכוי של 25%.

3. במקרה של ביטול לימודים בתקופה מיום תחילת הלימודים ועד 14 יום מתאריך פתיחת שנה"ל: יוחזרו 70% משכה"ל.

4. במקרה של ביטול לימודים בתקופה מיום תחילת הלימודים ועד 21 יום מתאריך פתיחת שנה"ל: יוחזרו 50% משכה"ל.

5. במקרה של ביטול לימודים בתקופה מיום תחילת הלימודים ועד 30 יום מתאריך פתיחת שנה"ל: יוחזרו 20% משכה"ל.

5. במקרה של ביטול לימודים לאחר 30 יום ממועד תחילתם - לא יוחזר שכר הלימוד, גם אם התלמיד לא השתתף בקורס בפועל. מועד ביטול הלימודים הוא המועד בו התקבלה על כך ההודעה בכתב.

 

דחיית המשך לימודים:

1. סטודנט שמסיבה כלשהי מעוניין "להקפיא" את לימודיו בבית הספר, יפנה למינהל הסטודנטים בכתב.

2. סטודנט שהחליט על הקפאת לימודיו יפנה בכתב תוך מתן סיבה ראויה להקפאה.

3. הקפאת הלימודים תתאפשר למשך שנתיים והתלמיד מבין כי לא ידוע מראש על פתיחת קורס נוסף ואם כזה לא יפתח לא יקבל התלמיד החזר!

4. התלמיד רשאי להמשיך לימודי בקורס אחר או בסדנאות בהתאם למקום פנוי ולפתיחתן.

5. במידה ותאושר הבקשה בית הספר שומר לעצמו את הזכות לבחון את ידיעותיו של כל סטודנט המבקש לחדש את לימודיו.

העשרה 08 ספטמבר 2019

נעליים מינימליסטיות

נעליים מינימליסטיות

המאמר מסכם את הידע והניסיון האישי והמקצועי שלי בתחום, ניסיוני בתחום ההנעלה הוא 40 שנה של התנסות בהליכה, מגיל 0 ועד היום :)

לימודי הסמכה 30 יולי 2019

עיסוי שיקומי אורטופדי

קורס עיסוי שיקומי אורטופדי
קורס מעמיק ומקצועי
בהנחיית תום פיאנן

לימודי הסמכה 13 אוגוסט 2017

שיעורים אישיים

ניתן ללהגיע לקליניקה בקציר או להזמין את תום לעבור למידה אישית. למידה אישית הינה למידה בשיעור פרטי או בקבוצה קטנה. השיעור יכול להיות בכל נושא בו תרצו לעבור הכשרה או להתחזק.

לימודי הסמכה 04 יולי 2017

ספורט-תרפיה

מהי ספורטתרפיה?

מקצוע טיפולי בענף הבריאות המתרכז במניעת פציעות ספורט ועזרה בשיקום הפצוע לחזרה לפעילות גופנית מלאה.

סדנאות 23 יוני 2016

סדנת עיסוי נשים הרות

סדנא הנועדה לתת מענה לקשיים או כאבים גופניים שמהם סובלות נשים בהיריון, בעקבות השינויים שגופן עובר בתקופה זו ובעיקרם בצקות , כאבי גב, אגן ורגליים. 

העשרה 29 מאי 2016

ניתוחי גב עלולים להביא להחרפת הכאבים במקום לשיכוכם

ניתוחי גב עלולים להביא להחרפת הכאבים במקום לשיכוכם

מחקרים רבים מראים כי ניתוחי עמוד השדרה הנהוגים כיום מביאים לתוצאות הפוכות ורק מגבירים את כאבי המטופלים, שמתקשים לחזור לעבודה ולפעילות היומיומית השגרתית שלהם, תוך שהם נוטלים משככי כאבים רבים גם לאחר ההתערבות הכירורגית

רק חודש לאחר שעברה ניתוח גב שהיה אמור להקל על חייה ולפתור את בעיותיה הרפואיות, ננסי סקטנה , סבלה שוב מכאבים מייסרים וחזקים. התרופות שרשם לה הרופא המטפל שלה לא הקלו אפילו במקצת על כאבי הגב המתמשכים, ועל העוויות והצריבה ברגל שמאל שמהן סבלה. " הכאב הבלתי נסבל רק המשיך להתגבר", טענה האישה בת ה-52, תושבת העיירה סקוטסדייל, אשר שוכנת באריזונה, ארה"ב. היא סבלה תקופה ארוכה מהיצרות תעלת עמוד השדרה Spinal Stenosis) ), בעייה רפואית נפוצה ומוכרת, בה המרווח בין חוליות העצם בתעלת עמוד השדרה מוצר ונפגע תפקוד עצבי חוט השדרה. המחלה אשר נגרמת לרוב מתהליכים ניווניים בגב, מופיעה לרוב בגיל מבוגר וגורמת לכאבים ולקשיי תפקוד בגב ובגפיים העליונות והתחתונות. כאבי התופת הבלתי נסבלים והלא מרפים היו כה חריפים שהם אף הביאו את ננסי למצב של מחשבות ותחושות אובדניות.
בניסיון אחרון להקל על מצבה, בהמלצת חבריה, ננסי סקטנה פנתה למנתח בכיר נוסף ,מומחה בתחום אשר נחשב ל"מחולל פלאים" ואשר הבטיח לה שהניתוח החדשני שיבצע יפתור את כל בעיותיה ויעלים את הכאב הטורדני כאילו שלא היה. בשבועות הראשונים לאחר ניתוח הקיבוע השדרתי ואיחוי חוליות עמוד השדרה, הכאבים אכן נעלמו, וננסי אכן קוותה שסוף סוף התרחש נס והיא נחלצה ממצבה הנואש. אולם, שמחתה של ננסי לא נמשכה זמן רב, והכאבים העוצמתיים התפרצו מחדש.

להערכת המומחים,מדי שנה, כ-600,000 אמריקנים ניגשים לניתוחי גב שונים. אולם, בדומה למקרה של ננסי סקטנה, הניתוחים המשוכללים מתגלים כחסרי תועלת כלל, וכהבטחות שווא שאינן מקלות על הכאבים של המטופלים ואינם משפרים במאומה את תפקוד החולים שעוברים אותם. רופאי כאב רבים ואף כמה מנתחים מודים בפה מלא, כי ניתוחי הגב ועמוד השדרה אינם יעילים באמת ולא עוזרים כלל בהפחתת הכאב.

מחקר חדש שהתפרסם בכתב העת הרפואי היוקרתי "Spine" , שנחשב למוביל בעולם בתחום רפואת עמוד השדרה והגב, חושף כי לא רק שניתוחי עמוד השדרה המקובלים לא מצליחים לטפל בכאבי הגב ולהעלימם, אלא גורמים להחרפתם .
החוקרים השתמשו במאגר הנתונים של לשכת התעסוקה של מדינת אוהיו בארה"ב, ובחנו את נתוני הפיצוי ואובדן כושר העבודה של 1,450 מועסקים, אשר אובחנו כסובלים מבעיות גב נפוצות ובולטות- מחלת דיסק ניוונית, פריצת דיסק או רדיקולופתיה- הפרעה בתפקוד העצבי בחוט השדרה, הגורמת לתסמינים של כאב, החלשות, עקצוץ ותחושת נימול בגפיים.מחצית מהסובלים מבעיות הגב ניגשו לניתוחי קיבוע של שתיים או יותר מחוליות עמוד השדרה בתקווה להיפטר מהכאב הטורדני בגב התחתון ולחזור לתפקוד נורמלי. המחצית השנייה של המועסקים העדיפו לא לבצע התערבות כירורגית, למרות שאובחנו כסובלים מאותן בעיות בגב ובעמוד השדרה.
לאחר שנתיים שנאלצו לא לעבוד, רק 26% מאלה שביצעו ניתוח גב הצליחו לחזור למקום עבודתם הקודם. באופן מפתיע, אחוז מדהים של 67% מאלה שלא ביצעו אף ניתוח בגב חזרו למקום עבודתם. מעבר לכך, המחקר חשף עוד עובדה מקוממת ומדאיגה בנוגע ליעילותם של ניתוחי הגב השונים. החוקרים מצאו כי בקרב אלה שעברו תחת סכין המנתח, חלה עלייה של 41% בשימוש במשככי כאבים שונים, ובמיוחד באופיאטים- תרופות נרקוטיות חזקות העלולות לגרום להתמכרות.
לדברי ראש צוות החוקרים, ד"ר טרנג נגוין, חוקר בכיר בקולג’ לרפואה של אוניברסיטת סינסינטי,המחקר מראה בצורה ברורה ולא משתמעת לשתי פנים, שהניתוחים שמטרתם להקל על כאבי הגב הנגרמים מניוון ומשינוי מבנה עמוד השדרה אינם עומדים במשימתם כלל.

לצערנו, בשביל הרוב המוחלט של הסובלים מבעיות וממחלות גב שונות, אין פיתרון קל שיעלים את הכאב בצורה מוחלטת ולתמיד. רופאי כאב וכירורגים רבים מדגישים כי לסובלים מכאבי גב שונים, אסור להאמין להבטחות שונות בנוגע לפתרון קסם שיעלים את כאבי הגב הטורדניים לתמיד. למי שמאמין שקיים שיקוי קסם שירפא את הכאב בצורה מלאה, עדיף להנמיך ציפיות ולא לטפח תקוות שווא. לדבריהם, כמובן שניתן למצוא ולהתאים טיפול שיקל על הכאבים ויפחית במידה ניכרת את עוצמתם ותדירותם, אך ריפוי מלא ומהיר של הכאבים ומקורם אינו סביר.
לנוכח התוצאות המאכזבות של הניתוחים שעברה, ננסי סקטנה, פנתה לדרכי טיפול פחות קונבנציונליות ופולשניות. היא מצאה דרכים להקל על כאבי הגב שלה, להפחית את העומס עליו ולא לגרות את העצבים הבעייתיים בעמוד השדרה שלה. היא עובדת בצורה קבועה על חיזוק שרירי הבטן והגב התחתון. התרגילים והאימונים השונים עוזרים בחיזוק הגב ותורמים ליציבה נכונה ובריאה יותר. לדבריה של ננסי, דרכי ההתמודדות החדשות כבר נושאות פרי, "אני מרגישה הקלה מסוימת בעקבות הפיזיותרפיה וההתעמלות שאני עושה", " אני מקווה שזה יעבוד לאורך זמן וההקלה בעוצמת הכאבים תהיה קבועה".

27 מיליון מבוגרים סובלים מבעיות גב
הדו"ח האחרון של הסוכנות האמריקנית הממשלתית לבריאות ולאיכות חיים מראה כי בשנת 2007, מספר בלתי נתפס של 27 מיליון אמריקנים דווחו על בעיות גב שונות. הם הוציאו סכום עצום של 30.3 מיליארד דולר על שיטות ודרכים שונות לטיפול במחלות הגב ולהקלת הכאב. בעוד שחלק מהכסף הושקע בפיזיותרפיה, בטיפול במרפאות כאב, בטיפול כירופרקטי , עיסוי רפואי ובעוד דרכי התמודדות לא פולשניות וחודרניות, רוב רובו של הסכום האסטרונומי הושקע בניתוחים כירורגיים שונים.
הפופולריות של ניתוחי הקיבוע השדרתי ואיחוי חוליות עמוד השדרה עולה בהתמדה ושכיחותם נוסקת. כפי שמראה מחקר עדכני שפורסם בכתב העת הרפואי "Spine" ביולי האחרון, ב-15 השנים האחרונות, כמות ניתוחי עמוד השדרה המשוכללים והמורכבים גדלה פי שמונה. נתונים אלה מעוררים דאגה בקרב כמה מומחי בריאות ומנתחים בכירים, המודאגים שאנשים רבים מבצעים את הניתוח ללא צורך אמיתי וממשי, מפני שהם רואים בו פתרון פלא לכאבי הגב שיחזיר אותם בן רגע לתפקוד תקין ומלא.
רק בכמה מקרים מסוימים, ניתוח קיבוע ואיחוי חוליות בעמוד השדרה הוא חיוני והכרחי , טוען ד"ר צ’רלס ברטון, המנהל של המרכז לניתוחי עמוד השדרה והגב בסנט פול, מינסוטה: " הדאגה שלי שהכמות העצומה של ניתוחי עמוד השדרה מראה שסוג הניתוח המורכב מבוצע במקרים רבים ללא צורך אמיתי וממשי. בכמה אזורים בארה"ב שכיחות הניתוח גבוהה באופן לא סביר, בשיעור של פי שלושה או ארבעה מהממוצע הארצי. הנחיצות של הניתוח נופחה מעל לכל פרופורציה".
ברטון ומומחים אחרים ממליצים למטופלים הסובלים מבעיות גב שונות לוודא האם הניתוח באמת הכרחי והאם הוא באמת מתאים לסוג הבעיה הרפואית המאובחנת אצלם. תמיד צריך לבדוק האם ישנם עוד חלופות, במיוחד כשהניתוח מוצג כפיתרון היחידי והבלעדי, ללא פתרונות נוספים. תמיד כדאי לשמוע חוות דעת נוספת ולשקול דרכים נוספות וטיפולים אחרים להתמודד עם בעיות בתפקוד הגב ועמוד השדרה.אם הניתוח מוצע כטיפול האפשרי היחיד לאנשים שלא סובלים מליקויים ומפגיעה בעצבי חוט השדרה, כמו למשל סיאטיקה- גירוי ודלקת בעצבי הגב הגורמים לכאבים חזקים, יש לשקול טיפולים אחרים. יש לבצע את הניתוח רק במקרה שההתערבות הכירורגית נדרשת והכרחית.
" הצלחנו בטיפול יעיל בסימפטומים של ליקויים וחוסר תפקוד ברגליים", אולם עד עתה אנו לא כל כך מצליחים בטיפול יעיל ואפקטיבי של כאבי הגב". אומר ד"ר וויליאם וולץ’, סגן יו"ר מחלקת הנוירוכירורגיה של אוניברסיטת פנסילבניה ומנהל מחלקת הנוירוכירורגיה של המרכז הרפואי של פנסילבניה.

קשה לאתר את המקור והגורם המדויק של כאבי הגב
לדידו של ד"ר וולץ’ הסיבה המרכזית לקושי של הרפואה המודרנית בטיפול ובריפוי מלא ויעיל של הליקויים וקשיי התפקוד באזור עמוד השדרה והגב, היא שמאוד קשה לאתר את הסיבה המדויקת לכאבי הגב השונים. מפני שקשה לאבחן במדויק את הסיבה האמיתית לפגיעה בתפקוד עמוד השדרה והגב, קשה גם לטפל בתסמינים ובסימפטומים שלה באופן מהיר ומוצלח. אפילו הבדיקות החדישות והמדויקות ביותר, כמו למשל M.R.I , אינה מסוגלת לספק תמונה ברורה וחדה לגמרי של הפתולוגיות השונות באזור עמוד השדרה. הסריקה יכולה להראות באופן מוטעה על ניוון ושחיקה של דיסק בין חולייתי בגב אצל כל אדם מעל גיל 30, בין אם הוא סובל מכאבים או לא. לדבריו של וולץ’, גם אם הבעייה מאובחנת בצורה נכונה והניתוח לתיקון הליקוי עובר בהצלחה, הכאב בגב נעלם לגמרי רק במקרים נדירים מאוד.
בעוד שמומחים רבים נזהרים מהמלצה גורפת וכוללת על ניתוחי עמוד שדרה שונים ומודאגים מהעלייה הלא מוצדקת בשכיחותם, ישנה גם גישה אחרת, שלא רואה כל סכנה ממשית בהמלצת הפיתרון הכירורגי לכלל הסובלים מכאבי הגב הטורדניים. אחת מהדוגלות בתפיסה הזאת היא ד"ר דוריס ק. קופ, פרופסור בתחום רפואת הכאב ויו"ר של בית הספר לרפואה של אוניברסיטת פיטסבורג. " במקרה של כאבי הגב והבעיות בעמוד השדרה, אם יש לך פטיש, אז הכל נראה כמו מסמר, ועליך להכות בפטיש בעוד בהרזל חם", היא מסבירה.
באופן כללי, על מנת להשיג את התוצאה הטובה ביותר בטיפול בכאבי הגב ולהקל עליהם יש לנקוט בכל השיטות האפשריות ולנסות לשלב ביניהן. לדידה של ד"ר קופ, אסור לשלול אף פיתרון וטיפול אפשרי מראש, כל אסטרטגייה להקלת הכאב יכולה לסייע בהפחתת עשרה או עשרים אחוז ממנו. אם המטופל יתנסה בכמה שיטות ויבחר כמה דרכים לטיפול בליקויים בגב ובעמוד השדרה, גם אם לא ירפאו את הכאב בצורה מלאה ולתמיד,ביחד הם יוכלו להפחית שבעים או שמונים אחוז ממנו ולהקל בצורה משמעותית על חיי המטופל. מלבד התערבות כירורגית, טיפול אפשרי בהקלת כאבי גב יכול לכלול אפילו התעמלות וירידה במשקל.

מישהי שכנראה אימצה לחיקה את העצה של ד"ר קופ, היא מרילין סייגר, בת 61 מהעיירה סקוטסדייל, חברה קרובה של ננסי סקטנה, שהמקרה שלה מתואר בהרחבה בתחילת המאמר. לאחר שגם אצלה הופיעו כאבי גב חזקים היא חיפשה דרך להתגבר עליהם. לאחר שצפתה מקרוב במסע הייסורים של חברתה, היא נמנעה מלבצע ניתוח קיבוע שדרתי, למרות שהומלץ לה על ידי רופאה המטפל.
היא הבינה שניתן לשלב כמה שיטות לטיפול חלקי בכאב, ואכן היא הצליחה להקל באופן מסוים על הכאבים בעזרת פיזיותרפיה, חגורת גב אורתופדית לשמירה על יציבת גב נכונה יותר, ונטילת משכך כאבים מדי פעם.
"אני לא מכירה אף אחד שכאבי הגב שלו נעלמו לגמרי לאחר ניתוח. אין טיפול כירורגי שיפתור את הבעיה לגמרי", אומרת סייגר, " הבנתי שכאבי גב הם חלק מתהליך ההתבגרות וההזדקנות שלנו. כנראה, שתוחלת החיים שלנו עלתה באופן מוגזם וחד מדי, הגוף שלנו לא מותאם לחיים כה ארוכים, הוא נשחק ומתבלה עם הזמן, ואין לנו מה לעשות אם זה. אנו מעמיסים עליו יותר מדי, אנחנו יכולים רק להקל על הכאב ולסייע לגוף להפחית אותו, אך לא נוכל להישאר צעירים לעד ולתפקד בצורה מושלמת לנצח ".

למאמר המלא

 

העשרה 29 מאי 2016

חמש השיטות של המטפלים בדיקור סיני להישאר בריאים לאורך זמן

חמש השיטות של המטפלים בדיקור סיני להישאר בריאים לאורך זמן

היום, אני הולך לחשוף בפניכם סוד מקצועי קטן, אנו המטפלים בדיקור סיני, חבורה מאוד לוחמנית ונמרצת. כשמדובר בשמירה על הבריאות האישית שלנו, אנו לא בוחלים בשום אמצעי, מוכנים לשמור על האמת הפנימית שלנו ובמידת הצורך ללכת נגד הזרם.
רבים מאיתנו נכנסנו לתחום המעניין והלא שגרתי הזה לא מתוך שעמום או רצון לסחוט כסף מאנשים, אלא מתוך התעניינות ומשיכה אמיתית לתחום הרפואה המשלימה וההוליסטית. חיפשנו דרכים לפתור את הבעיות הבריאותיות שלנו או להתמודד עם המחלות של הקרובים אלינו והאנשים שאנו אוהבים. כמו רוב ההילרים והמרפאים ברפואה הוליסטית, פנינו לתחום מתוך מצוקה ומשבר, כשדרכי הטיפול הקונבנציונליות והרגילות לא הועילו. בעזרת ריפוי אנשים והבנה מלאה יותר של הגוף האנושי ותפקודו, התמודדנו גם עם השדים הפנימיים והקונפליקטים האישיים שלנו, שמנעו מאיתנו לחיות חיים מאושרים, מלאים ומספקים יותר.
בשנים האחרונות, החל המערב לגלות את נפלאות הדיקור הסיני, והחל לאמץ לחיקו את האקופונקטורה ולראות בה שיטת ריפוי אלטרנטיבית לגיטימית, יעילה ומצליחה. הפופולריות שלה עולה בהתמדה, ורופאים קונבנציונליים רבים ממליצים עליה למניעת וסיוע בטיפול במחלות שונות, בהקלת כאבים טורדניים ובשיפור המערכת החיסונית. כיום שיטת הרפואה הסינית המדהימה הזאת נהוגה ומתבצעת במרפאות בריאות קהילתיות, במרפאות כאב, בבתי חולים ממשלתיים, במכוני כושר וספא וכחלק מימי מרגוע וכיף של חברות וארגונים שונים.
רופאים מערביים רבים מפנים את המטופלים שלהם למטפלים בדיקור סיני. גם אם המדע המערבי לא מסוגל להסביר ולהבין באופן מלא את מנגנון פעולתה של הרפואה הסינית המסורתית, התוצאות המדהימות שלה מדברות בעד עצמן. חבילות בריאות וביטוח רבות כוללות את האקופונקטורה בחבילת השירותים והטיפולים הבסיסית שלהן. הדיקור הסיני מסוגל להקל על כאבים שונים, לעזור בריפוי המחלות הכרוניות הקשות ביותר, לשפר את תפקוד מערכת העיכול, העצבים, החיסון, לחזק את השרירים והעצמות בגוף, להפחית מתח ולחץ נפשי והרשימה עוד ארוכה ובלתי נגמרת!
אך, הרשו לי להבהיר נקודה חשובה אחת,לא תמיד המומחים לרפואה סינית ולדיקור סיני התקבלו באהדה ובהבנה על ידי הרפואה המערבית המודרנית. רוב האקופונקטוריסטים הם אנשים שמטילים ספק במקובל, שוחים נגד הזרם ומוכנים להקריב ולספוג הרבה על מנת לעסוק בתחום שהקדישו לו את חייו. הם פרצו את דרכם להצלחה בכוחות עצמם, ופילסו את דרכם בחיים כנגד כל הסיכויים. למה אתם שואלים?,
התשובה היא מאוד פשוטה. למרות שהדיקור הסיני היא אחת משיטות הריפוי המצליחות והיעילות ביותר בעולם, והיא התפתחה לפני כ-2000 שנים, היא זכתה להכרה בעולם המערבי רק בשנים האחרונות !
כאשר האקופונקטורה והרפואה הסינית החלה לחדור למערב, היא חוותה חבלי קליטה קשים. הממסד הרפואי המערבי דחה אותה בבוז, פקפק ביעילותה ובנחיצותה והתייחס אליה בביטול ובחשדנות רבה. מומחי הרפואה הסינית הראשונים בעולם המערבי זכו לקיתונות של השמצות, האשמות וביקורות ארסיות. המרפאים הראשונים בדיקור סיני נתפסו כשרלטנים ורמאים שמשתמשים במצוקת החולה על מנת לפזר הבטחות שווא ולזכות בכספו. הם היו צריכים להיות עקשנים, בעלי חוצפה וכושר התמדה יוצא מהכלל על מנת להמשיך לעסוק במקצוע שלהם ולהילחם על דרך החיים שהאמינו בה. כיום, המצב כבר שונה לגמרי, ותחום הדיקור הסיני הפך לחלק בלתי נפרד ממנגנון הרפואה בבתי חולים ומרפאות, כאשר יותר ויותר מחקרים מדעיים מצביעים על השפעתו החיובית הממשית על הגוף האנושי. גם הרופא הספקן ביותר לא יכול להתכחש לאפקטיביות המדהימה של הדיקור הסיני. בשונה ממה שחוו חלוצי התחום במערב, הדור הנוכחי של האקופונקריסטים נהנה מהזדמנות לעסוק בתחום מבוקש ומקובל הרבה יותר.
רוב המומחים לדיקור סיני הם אנשים ייחודיים ולא שגרתיים, שאוהבים ללכת בדרך עצמאית ומקורית, המבוססת על ניסיונם האישי. הרפואה הסינית מורכבת ממגוון אינסופי של אסכולות, זרמים ושיטות שונות, כאשר כל אחד בוחר ומתמחה באפקטיבית וביעילה ביותר. למרות זאת, ישנם מספר מאפיינים משותפים המאחדים את כולנו. כמו המתכון הסיני העתיק לדייסת אורז לבן קונג’י, אשר משפר את פעילות מערכת העיכול, הרפואה הסינית מספקת כמה דרכים מרכזיות להגן על גופנו ממחלות ולשפר את בריאותנו.מדובר בכללי אצבע בולטים לשמירת בריאותנו התקינה ולמניעת מחלות שכולנו מאמינים בהם ומנסים למלא אותם באדיקות ובחרדת קודש.


כיצד האקופונקטוריסטים שומרים על בריאות תקינה -חמשת כללי הברזל:

1. לא תמצאו אותנו בלי צעיף על הצוואר.
על פי עקרונות הרפואה הסינית, הצטננות ושפעת נגרמים מרוח "קרה" או "חמה". לכן על מנת להתגונן ממחלות נפוצות אלה אסור לחשוף את אזור הצוואר, שרגיש לפרצי רוחות פתאומיות. הריאות הן קו ההגנה הראשון של אנרגייה מיוחדת המכונה ווי צ’י, שתפקידה העיקרי הוא להדוף את הרוח שמנסה לחדור לדרכי הנשימה ולהזיק לגוף. ( מדובר באחד מעשרות סוגי הצ’י, אנרגיית החיים הבסיסית של הגוף שעליה מבוססת הרפואה הסינית המסורתית). הרוח הפולשנית פוגעת באיזון בגוף, חוסמת את זרימת אנרגיית הצ’י וגורמת להצטננות ושפעת המלווים בכאב, חולשה וחום. היא חודרת לגוף דרך נקודה ספציפית, המכונה DU 14 ( , Da Zhui " הפטיש הגדול" בתרגום מסינית). הנקודה הזאת ממוקמת בבסיס הצוואר, באזור חוליית הצוואר השביעית ( עצם "הלוז", העצם הבולטת בבסיס הצוואר האחורי). מלבד נקודה חשובה זאת, קיימות בצוואר עוד נקודות "רוח" רבות, שבהן הדיקור הסיני מתמקד במקרה של הצטננות. לכן, כמו סבתא פולנייה חרדתית,האקופונקטוריסטים מנסים לא לחשוף את הצוואר ותמיד להגן עליו בעזרת צעיף. אנו מקפידים על כלל זה בכל עונות השנה, ולכן תראו אותנו עם סוג כלהוא של כיסוי על הצוואר בסתיו, בחורף ובאביב, ואפילו בקיץ אנו מקפידים שתמיד יהיה צעיף קל בהישג יד, לכל מקרה שלא יהיה! 

2. אנו אוכלים כמה שיותר ג’ינג’ר.
שורש הזנגביל ( או בשמו הלועזי המוכר ג’ינג’ר) הוא אחד מצמחי המרפא החשובים והבולטים ביותר ברפואה הסינית. הוא זמין ברשתות השיווק ומוכר בזכות אינספור סגולות המרפא והיתרונות הבריאותיים שלו. השימוש בשורש הג’ינג’ר נעשה הן בגרסתו המיובשת והנקראת בסינית גאן ג’יאנג ( הזנגביל המיובש מופק בדרך כלל מהצמח הבוגר יותר, שנבט כבר פעמיים לאחר תקופת גידול של שלוש שנים) והן בגרסתו הטריה הנקראת בסינית שנג ג’יאנג ( מופק בדרך כלל מהצמח הצעיר יותר לאחר תקופת גידול של שנה). לג’ינג’ר המיובש אפקט מחמם והוא נשמר בטמפרטורה גבוהה יותר, ועל כן הוא מתאים במיוחד לטיפול בהצטננות, מחלות ודלקות בגרון , בריאות ובמערכת דרכי הנשימה. הוא עוזר להוציא ליחה מהריאות, במיוחד ליחה שקופה, מימית ושופעת המוגדרת ברפואה הסינית כליחה קרה, אשר גורמת לגודש בחזה ובגרון, מקשה על הנשימה וגורמת לצמרמורות ולכאבי שרירים בידיים וברגליים. הג’ינג’ר הטרי חם פחות בטמפרטורה האנרגטית שלו, ועל כן מתאים להסדרת ולשיפור תפקוד מערכת העיכול, נוגד בחילות, עוזר נגד "רוח הקור" החודרת לגוף, מסייעת באיזון היאן (אחד משני עמודי התווך ברפואה הסינית המסורתית) ובאנרגיית הוויי צ’י, מקל על שיעול ומחמם את הריאות. אז כן, אקופונקטוריסטים מנוסים תמיד מחזיקים שורש ג’ינג’ר גדול ויפה במטבח שלהם. "תתבלו" את החיים שלכם בעזרת הצמח הנפלא הזה, והוסיפו אותו לכל מאכל, חליטה ומשקה, ותהפכו לבריאים הרבה יותר!

3. אנו מקפידים לשתות רק מים פושרים או חמים.
אחד מהעקרונות היסודיים והבסיסיים של הרפואה הסינית שאנו האקופונקטוריסטים לומדים כבר בשלב מוקדם והתחלתי של התמחותנו הוא חלוקת המזונות למאכלים מחממים ולמאכלים מקררים. סוגי המזון "הקרים" מקפיאים את הגוף ומפריעים לתפקודו התקין של הטחול ( ברפואה הסינית הטחול הוא האיבר החשוב והמשמעותי ביותר בפעולת העיכול). באופן כללי, הרפואה הסינית מעניקה חשיבות גדולה לתזונה של האדם ומכירה בכך שלכל איבר בגוף ישנם מאכלים היכולים להשפיע על מצבו ולעזור בתפקודו התקין. אולם, בגלל תפקידו המשמעותי במערכת העיכול, הטחול מגיב בצורה מאוד משמעותית לסוגי המזון שאנו מקפידים להכניס לגופנו ולהרגלי האכילה שלנו. אחד מהדברים הבסיסיים שאנו יכולים לעשות על מנת לסייע לטחול בפעילותו ולשמור על תפקודו התקין, הוא לאכול יותר מזונות "חמים" בעלי אפקט אנרגטי מחמם, כלומר להרבות באכילת מזון מבושל ולהימנע ממזון ומשקאות "קרים" ואכילת מזון נא, שלא עבר בישול תרמי ( בשורה רעה לאוהבי הסלטים!). אכילה מוגזמת של מזון נא ומזונות "מקררים" משבשת את פעילות הטחול ופוגעת במערכת העיכול ( אלא אם כן יש לך מערכת עיכול מאוד חזקה ואז אתה יכול להרשות לעצמך גם שייק צונן מידי פעם). מהסיבה הזאת, רוב המטפלים בדיקור סיני נמנעים משתיית מים קרים ותמיד יהיו עם מיחם המכיל מים פושרים או חמים. 

4. אנו מתעסקים בצורה כפייתית ביציאות ובקקי שלכם.
יציאות, הפרשות, פעילות מעיים, קקי, צואה, לא משנה כיצד תקראו לזה, מדובר באחת הפעולות החשובות והמרכזיות של הגוף שלנו. אז בלי להתבייש ולהסמיק, וגם אם קצת לא נעים לדבר על זה, על פי הרפואה הסינית, הקקי מלמד הרבה על בריאותכם. אקופונקטוריסטים לא מתביישים ללמוד על היציאות שלכם, ולא נרתעים מלשחק בקקי שלכם! תקינות וסדירות היציאות שלכם, הצבע, הצורה והמרקם של הצואה שלכם הם אוצר בלום של מידע. יש לשים לב האם היציאות שלכם מכילות מזון לא מעוכל, והאם אתם סובלים מעצירות או שלשול. כל הגורמים האלה מספקים לנו מידע על תפקוד הטחול ומערכת העיכול שלכם, ומרמזים לנו על מצב אנרגיית הצ’י שלכם והאיזון בגופכם. היציאות שלכם מוסרות לנו מידע בנוגע לפעילות מערכת העיכול שלכם ועוזרות לנו להבין האם אתם סובלים מגזים, נפיחות, מעי רגיז, בחילות וקרקורי בטן. אבחנה נכונה ומלאה של מצבכם הרפואי תסייע לנו לשפר ולייעל את פעילות מערכת העיכול שלכם . אז בפעם הבאה שאתם בשירותים, אל תשכחו להביט על הצואה שלכם, היא מקור ידע ומידע בלתי נדלה ובעל ערך רב!

5. תמצאו אותנו לעיתים קרובות בוהים בלשון שלנו במראה.
אז אתם בוודאי שואלים, מדוע אנו בוהים בהשתקפות שלנו? זה לא רק שהחלטנו להשתטות או להתחבר לילד הפנימי שלנו, אלא אנחנו רוצים לאבחן את מצבנו הבריאותי ולבדוק את האיזון בגוף שלנו. על פי הרפואה הסינית, הלשון היא מקור מידע מצוין למתרחש בגופנו. האקופונקטוריסטים משתמשים בדופק ובמצב הלשון שלנו ככלי ללמוד על התפקוד של הגוף שלנו ומצבו. מהירות השינוי בתמונת הלשון והשוני הגדול במצב הלשונות של אנשים שונים הוא מדהים בעיניי. המטפלים הסינים הבינו שהלשון שלנו מספרת לנו כיצד מתפקדים ופועלים כל האיברים בגוף, ועוזרת לנו לאתר בעיות וליקויים במצבנו הבריאותי. אז למה יש להתייחס במראה ומבנה הלשון על מנת להשתמש בו ככלי אבחון למצבנו הגופני הנוכחי? הלשון מחולקת למספר אזורים שונים, המבטאים בהתאמה אזורים ואיברים שונים בגוף. יש לשים לב לצבע, לצורה, לחיפוי ולמרקם של הלשון. יש לבדוק האם היא דקה או נפוחה, האם היא סדוקה ומחורצת, האם הלשון אדמומית או חוורת והאם יש עליה סימנים שונים או נקודות אדומות. ללא בדיקות פולשניות, ארוכות ומסובכות, הלשון האנושית יכולה לספק לנו מראה מדויק של מצבנו הבריאותי של הגוף שלנו, לספר לנו על תפקודו ולסייע לנו לאתר כל מצב של חולי וחוסר איזון ולרפאו!
ההרגלים האלה יכולים להיראות מעט מוזרים וביזאריים לאדם הממוצע, שלא בקיא בעקרונות הרפואה הסינית.
אולם, תאמינו לי, לא מדובר באמונות טפלות או במיתוסים חסרי שחר ולא צריך לזלזל בהם. הכללים הפשוטים הללו מבוססים על ידע עתיק יומין ועל ניסיון מעשי ומוצלח בריפוי ובמניעת מחלות שהצטבר במשך אלפי שנים . אם תפנימו את הסודות הקטנים האלה ותנסו לשמור עליהם, תישארו בריאים וחסונים לאורך זמן ולא תזדקקו לביקור אצל רופא או לטיפול אצל אקופונקטוריסט במשך זמן רב!

למאמר המלא

 

אודות הקליניקה

תום פיאנן ספורט-תרפיסט

טלפון : 052-284-2204

כתובת : קיבוץ פרוד, גליל עליון.

דואר: קיבוץ פרוד, דואר נע בקעת בית הכרם.

דוא"ל : This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.