ניתן לקבל יעוץ טלפוני התקשר עכשיו 052-284-2204
העשרה 29 מאי 2016

חמש השיטות של המטפלים בדיקור סיני להישאר בריאים לאורך זמן

דרג מאמר זה
(0 הצבעות)

חמש השיטות של המטפלים בדיקור סיני להישאר בריאים לאורך זמן

היום, אני הולך לחשוף בפניכם סוד מקצועי קטן, אנו המטפלים בדיקור סיני, חבורה מאוד לוחמנית ונמרצת. כשמדובר בשמירה על הבריאות האישית שלנו, אנו לא בוחלים בשום אמצעי, מוכנים לשמור על האמת הפנימית שלנו ובמידת הצורך ללכת נגד הזרם.
רבים מאיתנו נכנסנו לתחום המעניין והלא שגרתי הזה לא מתוך שעמום או רצון לסחוט כסף מאנשים, אלא מתוך התעניינות ומשיכה אמיתית לתחום הרפואה המשלימה וההוליסטית. חיפשנו דרכים לפתור את הבעיות הבריאותיות שלנו או להתמודד עם המחלות של הקרובים אלינו והאנשים שאנו אוהבים. כמו רוב ההילרים והמרפאים ברפואה הוליסטית, פנינו לתחום מתוך מצוקה ומשבר, כשדרכי הטיפול הקונבנציונליות והרגילות לא הועילו. בעזרת ריפוי אנשים והבנה מלאה יותר של הגוף האנושי ותפקודו, התמודדנו גם עם השדים הפנימיים והקונפליקטים האישיים שלנו, שמנעו מאיתנו לחיות חיים מאושרים, מלאים ומספקים יותר.
בשנים האחרונות, החל המערב לגלות את נפלאות הדיקור הסיני, והחל לאמץ לחיקו את האקופונקטורה ולראות בה שיטת ריפוי אלטרנטיבית לגיטימית, יעילה ומצליחה. הפופולריות שלה עולה בהתמדה, ורופאים קונבנציונליים רבים ממליצים עליה למניעת וסיוע בטיפול במחלות שונות, בהקלת כאבים טורדניים ובשיפור המערכת החיסונית. כיום שיטת הרפואה הסינית המדהימה הזאת נהוגה ומתבצעת במרפאות בריאות קהילתיות, במרפאות כאב, בבתי חולים ממשלתיים, במכוני כושר וספא וכחלק מימי מרגוע וכיף של חברות וארגונים שונים.
רופאים מערביים רבים מפנים את המטופלים שלהם למטפלים בדיקור סיני. גם אם המדע המערבי לא מסוגל להסביר ולהבין באופן מלא את מנגנון פעולתה של הרפואה הסינית המסורתית, התוצאות המדהימות שלה מדברות בעד עצמן. חבילות בריאות וביטוח רבות כוללות את האקופונקטורה בחבילת השירותים והטיפולים הבסיסית שלהן. הדיקור הסיני מסוגל להקל על כאבים שונים, לעזור בריפוי המחלות הכרוניות הקשות ביותר, לשפר את תפקוד מערכת העיכול, העצבים, החיסון, לחזק את השרירים והעצמות בגוף, להפחית מתח ולחץ נפשי והרשימה עוד ארוכה ובלתי נגמרת!
אך, הרשו לי להבהיר נקודה חשובה אחת,לא תמיד המומחים לרפואה סינית ולדיקור סיני התקבלו באהדה ובהבנה על ידי הרפואה המערבית המודרנית. רוב האקופונקטוריסטים הם אנשים שמטילים ספק במקובל, שוחים נגד הזרם ומוכנים להקריב ולספוג הרבה על מנת לעסוק בתחום שהקדישו לו את חייו. הם פרצו את דרכם להצלחה בכוחות עצמם, ופילסו את דרכם בחיים כנגד כל הסיכויים. למה אתם שואלים?,
התשובה היא מאוד פשוטה. למרות שהדיקור הסיני היא אחת משיטות הריפוי המצליחות והיעילות ביותר בעולם, והיא התפתחה לפני כ-2000 שנים, היא זכתה להכרה בעולם המערבי רק בשנים האחרונות !
כאשר האקופונקטורה והרפואה הסינית החלה לחדור למערב, היא חוותה חבלי קליטה קשים. הממסד הרפואי המערבי דחה אותה בבוז, פקפק ביעילותה ובנחיצותה והתייחס אליה בביטול ובחשדנות רבה. מומחי הרפואה הסינית הראשונים בעולם המערבי זכו לקיתונות של השמצות, האשמות וביקורות ארסיות. המרפאים הראשונים בדיקור סיני נתפסו כשרלטנים ורמאים שמשתמשים במצוקת החולה על מנת לפזר הבטחות שווא ולזכות בכספו. הם היו צריכים להיות עקשנים, בעלי חוצפה וכושר התמדה יוצא מהכלל על מנת להמשיך לעסוק במקצוע שלהם ולהילחם על דרך החיים שהאמינו בה. כיום, המצב כבר שונה לגמרי, ותחום הדיקור הסיני הפך לחלק בלתי נפרד ממנגנון הרפואה בבתי חולים ומרפאות, כאשר יותר ויותר מחקרים מדעיים מצביעים על השפעתו החיובית הממשית על הגוף האנושי. גם הרופא הספקן ביותר לא יכול להתכחש לאפקטיביות המדהימה של הדיקור הסיני. בשונה ממה שחוו חלוצי התחום במערב, הדור הנוכחי של האקופונקריסטים נהנה מהזדמנות לעסוק בתחום מבוקש ומקובל הרבה יותר.
רוב המומחים לדיקור סיני הם אנשים ייחודיים ולא שגרתיים, שאוהבים ללכת בדרך עצמאית ומקורית, המבוססת על ניסיונם האישי. הרפואה הסינית מורכבת ממגוון אינסופי של אסכולות, זרמים ושיטות שונות, כאשר כל אחד בוחר ומתמחה באפקטיבית וביעילה ביותר. למרות זאת, ישנם מספר מאפיינים משותפים המאחדים את כולנו. כמו המתכון הסיני העתיק לדייסת אורז לבן קונג’י, אשר משפר את פעילות מערכת העיכול, הרפואה הסינית מספקת כמה דרכים מרכזיות להגן על גופנו ממחלות ולשפר את בריאותנו.מדובר בכללי אצבע בולטים לשמירת בריאותנו התקינה ולמניעת מחלות שכולנו מאמינים בהם ומנסים למלא אותם באדיקות ובחרדת קודש.


כיצד האקופונקטוריסטים שומרים על בריאות תקינה -חמשת כללי הברזל:

1. לא תמצאו אותנו בלי צעיף על הצוואר.
על פי עקרונות הרפואה הסינית, הצטננות ושפעת נגרמים מרוח "קרה" או "חמה". לכן על מנת להתגונן ממחלות נפוצות אלה אסור לחשוף את אזור הצוואר, שרגיש לפרצי רוחות פתאומיות. הריאות הן קו ההגנה הראשון של אנרגייה מיוחדת המכונה ווי צ’י, שתפקידה העיקרי הוא להדוף את הרוח שמנסה לחדור לדרכי הנשימה ולהזיק לגוף. ( מדובר באחד מעשרות סוגי הצ’י, אנרגיית החיים הבסיסית של הגוף שעליה מבוססת הרפואה הסינית המסורתית). הרוח הפולשנית פוגעת באיזון בגוף, חוסמת את זרימת אנרגיית הצ’י וגורמת להצטננות ושפעת המלווים בכאב, חולשה וחום. היא חודרת לגוף דרך נקודה ספציפית, המכונה DU 14 ( , Da Zhui " הפטיש הגדול" בתרגום מסינית). הנקודה הזאת ממוקמת בבסיס הצוואר, באזור חוליית הצוואר השביעית ( עצם "הלוז", העצם הבולטת בבסיס הצוואר האחורי). מלבד נקודה חשובה זאת, קיימות בצוואר עוד נקודות "רוח" רבות, שבהן הדיקור הסיני מתמקד במקרה של הצטננות. לכן, כמו סבתא פולנייה חרדתית,האקופונקטוריסטים מנסים לא לחשוף את הצוואר ותמיד להגן עליו בעזרת צעיף. אנו מקפידים על כלל זה בכל עונות השנה, ולכן תראו אותנו עם סוג כלהוא של כיסוי על הצוואר בסתיו, בחורף ובאביב, ואפילו בקיץ אנו מקפידים שתמיד יהיה צעיף קל בהישג יד, לכל מקרה שלא יהיה! 

2. אנו אוכלים כמה שיותר ג’ינג’ר.
שורש הזנגביל ( או בשמו הלועזי המוכר ג’ינג’ר) הוא אחד מצמחי המרפא החשובים והבולטים ביותר ברפואה הסינית. הוא זמין ברשתות השיווק ומוכר בזכות אינספור סגולות המרפא והיתרונות הבריאותיים שלו. השימוש בשורש הג’ינג’ר נעשה הן בגרסתו המיובשת והנקראת בסינית גאן ג’יאנג ( הזנגביל המיובש מופק בדרך כלל מהצמח הבוגר יותר, שנבט כבר פעמיים לאחר תקופת גידול של שלוש שנים) והן בגרסתו הטריה הנקראת בסינית שנג ג’יאנג ( מופק בדרך כלל מהצמח הצעיר יותר לאחר תקופת גידול של שנה). לג’ינג’ר המיובש אפקט מחמם והוא נשמר בטמפרטורה גבוהה יותר, ועל כן הוא מתאים במיוחד לטיפול בהצטננות, מחלות ודלקות בגרון , בריאות ובמערכת דרכי הנשימה. הוא עוזר להוציא ליחה מהריאות, במיוחד ליחה שקופה, מימית ושופעת המוגדרת ברפואה הסינית כליחה קרה, אשר גורמת לגודש בחזה ובגרון, מקשה על הנשימה וגורמת לצמרמורות ולכאבי שרירים בידיים וברגליים. הג’ינג’ר הטרי חם פחות בטמפרטורה האנרגטית שלו, ועל כן מתאים להסדרת ולשיפור תפקוד מערכת העיכול, נוגד בחילות, עוזר נגד "רוח הקור" החודרת לגוף, מסייעת באיזון היאן (אחד משני עמודי התווך ברפואה הסינית המסורתית) ובאנרגיית הוויי צ’י, מקל על שיעול ומחמם את הריאות. אז כן, אקופונקטוריסטים מנוסים תמיד מחזיקים שורש ג’ינג’ר גדול ויפה במטבח שלהם. "תתבלו" את החיים שלכם בעזרת הצמח הנפלא הזה, והוסיפו אותו לכל מאכל, חליטה ומשקה, ותהפכו לבריאים הרבה יותר!

3. אנו מקפידים לשתות רק מים פושרים או חמים.
אחד מהעקרונות היסודיים והבסיסיים של הרפואה הסינית שאנו האקופונקטוריסטים לומדים כבר בשלב מוקדם והתחלתי של התמחותנו הוא חלוקת המזונות למאכלים מחממים ולמאכלים מקררים. סוגי המזון "הקרים" מקפיאים את הגוף ומפריעים לתפקודו התקין של הטחול ( ברפואה הסינית הטחול הוא האיבר החשוב והמשמעותי ביותר בפעולת העיכול). באופן כללי, הרפואה הסינית מעניקה חשיבות גדולה לתזונה של האדם ומכירה בכך שלכל איבר בגוף ישנם מאכלים היכולים להשפיע על מצבו ולעזור בתפקודו התקין. אולם, בגלל תפקידו המשמעותי במערכת העיכול, הטחול מגיב בצורה מאוד משמעותית לסוגי המזון שאנו מקפידים להכניס לגופנו ולהרגלי האכילה שלנו. אחד מהדברים הבסיסיים שאנו יכולים לעשות על מנת לסייע לטחול בפעילותו ולשמור על תפקודו התקין, הוא לאכול יותר מזונות "חמים" בעלי אפקט אנרגטי מחמם, כלומר להרבות באכילת מזון מבושל ולהימנע ממזון ומשקאות "קרים" ואכילת מזון נא, שלא עבר בישול תרמי ( בשורה רעה לאוהבי הסלטים!). אכילה מוגזמת של מזון נא ומזונות "מקררים" משבשת את פעילות הטחול ופוגעת במערכת העיכול ( אלא אם כן יש לך מערכת עיכול מאוד חזקה ואז אתה יכול להרשות לעצמך גם שייק צונן מידי פעם). מהסיבה הזאת, רוב המטפלים בדיקור סיני נמנעים משתיית מים קרים ותמיד יהיו עם מיחם המכיל מים פושרים או חמים. 

4. אנו מתעסקים בצורה כפייתית ביציאות ובקקי שלכם.
יציאות, הפרשות, פעילות מעיים, קקי, צואה, לא משנה כיצד תקראו לזה, מדובר באחת הפעולות החשובות והמרכזיות של הגוף שלנו. אז בלי להתבייש ולהסמיק, וגם אם קצת לא נעים לדבר על זה, על פי הרפואה הסינית, הקקי מלמד הרבה על בריאותכם. אקופונקטוריסטים לא מתביישים ללמוד על היציאות שלכם, ולא נרתעים מלשחק בקקי שלכם! תקינות וסדירות היציאות שלכם, הצבע, הצורה והמרקם של הצואה שלכם הם אוצר בלום של מידע. יש לשים לב האם היציאות שלכם מכילות מזון לא מעוכל, והאם אתם סובלים מעצירות או שלשול. כל הגורמים האלה מספקים לנו מידע על תפקוד הטחול ומערכת העיכול שלכם, ומרמזים לנו על מצב אנרגיית הצ’י שלכם והאיזון בגופכם. היציאות שלכם מוסרות לנו מידע בנוגע לפעילות מערכת העיכול שלכם ועוזרות לנו להבין האם אתם סובלים מגזים, נפיחות, מעי רגיז, בחילות וקרקורי בטן. אבחנה נכונה ומלאה של מצבכם הרפואי תסייע לנו לשפר ולייעל את פעילות מערכת העיכול שלכם . אז בפעם הבאה שאתם בשירותים, אל תשכחו להביט על הצואה שלכם, היא מקור ידע ומידע בלתי נדלה ובעל ערך רב!

5. תמצאו אותנו לעיתים קרובות בוהים בלשון שלנו במראה.
אז אתם בוודאי שואלים, מדוע אנו בוהים בהשתקפות שלנו? זה לא רק שהחלטנו להשתטות או להתחבר לילד הפנימי שלנו, אלא אנחנו רוצים לאבחן את מצבנו הבריאותי ולבדוק את האיזון בגוף שלנו. על פי הרפואה הסינית, הלשון היא מקור מידע מצוין למתרחש בגופנו. האקופונקטוריסטים משתמשים בדופק ובמצב הלשון שלנו ככלי ללמוד על התפקוד של הגוף שלנו ומצבו. מהירות השינוי בתמונת הלשון והשוני הגדול במצב הלשונות של אנשים שונים הוא מדהים בעיניי. המטפלים הסינים הבינו שהלשון שלנו מספרת לנו כיצד מתפקדים ופועלים כל האיברים בגוף, ועוזרת לנו לאתר בעיות וליקויים במצבנו הבריאותי. אז למה יש להתייחס במראה ומבנה הלשון על מנת להשתמש בו ככלי אבחון למצבנו הגופני הנוכחי? הלשון מחולקת למספר אזורים שונים, המבטאים בהתאמה אזורים ואיברים שונים בגוף. יש לשים לב לצבע, לצורה, לחיפוי ולמרקם של הלשון. יש לבדוק האם היא דקה או נפוחה, האם היא סדוקה ומחורצת, האם הלשון אדמומית או חוורת והאם יש עליה סימנים שונים או נקודות אדומות. ללא בדיקות פולשניות, ארוכות ומסובכות, הלשון האנושית יכולה לספק לנו מראה מדויק של מצבנו הבריאותי של הגוף שלנו, לספר לנו על תפקודו ולסייע לנו לאתר כל מצב של חולי וחוסר איזון ולרפאו!
ההרגלים האלה יכולים להיראות מעט מוזרים וביזאריים לאדם הממוצע, שלא בקיא בעקרונות הרפואה הסינית.
אולם, תאמינו לי, לא מדובר באמונות טפלות או במיתוסים חסרי שחר ולא צריך לזלזל בהם. הכללים הפשוטים הללו מבוססים על ידע עתיק יומין ועל ניסיון מעשי ומוצלח בריפוי ובמניעת מחלות שהצטבר במשך אלפי שנים . אם תפנימו את הסודות הקטנים האלה ותנסו לשמור עליהם, תישארו בריאים וחסונים לאורך זמן ולא תזדקקו לביקור אצל רופא או לטיפול אצל אקופונקטוריסט במשך זמן רב!

למאמר המלא

 

עדכון אחרון ב 29 מאי 2016

אודות הקליניקה

תום פיאנן ספורט-תרפיסט

טלפון : 052-284-2204

כתובת : קיבוץ פרוד, גליל עליון.

דואר: קיבוץ פרוד, דואר נע בקעת בית הכרם.

דוא"ל : This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.